Transport osób zmarłych Belgia
Belgia to kraj, w którym mieszka wielu Polaków. Często ich ostatnią wolą jest to, aby po śmierci spoczęli w ojczyźnie. Transport zwłok z Belgii do Polski jest więc zjawiskiem dość powszechnym. Na naszym rynku działa kilka profesjonalnych firm, które zajmują się sprowadzaniem osoby zmarłej lub urn z jej prochami do kraju.
Jakie dokumenty trzeba posiadać do transportu zwłok z Belgii?
Po pierwsze trzeba zdobyć pozwolenie w odpowiednim urzędzie konsularnym RP. Kolejnym niezbędnym dokumentem będzie odpis aktu zgonu z urzędu polskiego i belgijskiego. Ze strony belgijskiej potrzebna jest zgoda na wywóz zwłok i zaświadczenie władz miejscowych, że zwłoki są odpowiednio zabezpieczone, w metalowej trumnie, która ma specjalną konstrukcję.
W przypadku przewozu urny z Belgii do Polski potrzebne będzie poświadczenie o kremacji zwłok, przetłumaczone nadany język, a także zaświadczenie belgijskiego zakładu pogrzebowego o tym, że urna, w której są prochy, jest szczelna i odporna na urazy mechaniczne.
Transport zwłok Belgia- jaka cena?
Na koszt sprowadzenia zwłok z Belgii składają się różne opłaty, choć ostateczna cena jest uzależniona od indywidualnego przypadku.
Opłaty, które trzeba uiścić to wszystkie koszty wydanych dokumentów, koszty administracyjne, a przede wszystkim cena specjalnej trumny, przeznaczonej do transportu zwłok. Ze względu na to, że ma ona nietypową konstrukcję i różne zabezpieczenia, jej cena jest o wiele wyższa.
Na cenę transportu zwłok z Belgii wpływa także odległość do miejsca pochówku.. Dzieje się tak dlatego, ponieważ firmy transportowe pobierają opłaty od przejechanego kilometra, natomiast opłata za zaświadczenie, które uprawnia do sprowadzenia prochów i zwłok, jest stała i niezmienna.
Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat transportu zwłok z Belgii?
Sprowadzenie zwłok lub prochów z zagranicy, w tym także i z Belgii jest dość kosztowne. Firmy pogrzebowe, w tym trudnym dla klienta czasie, po uzyskaniu pełnomocnictwa, biorą na siebie załatwienie wszelkich formalności. Niektóre zakłady pogrzebowe zgadzają się, mając na względzie pogrążoną w rozpaczy rodzinę, na rozłożenie tej wysokiej kwoty na raty. Dobrze jest także dowiedzieć się też, czy osoba zmarła nie była ubezpieczona, a jeśli tak to jak dokładnie brzmi umowa. Przeważnie ubezpieczenie pokrywa część transportu, jednak ubezpieczyciel może w tek kwestii stawiać pewne warunki. Na zwrot kosztów nie będzie można liczyć jeśli chory sam odebrał sobie życie, był przewlekle chory, albo w chwili śmierci był pod wpływem narkotyków.