Góry niemieckie z zamkiem

Transport zwłok z Niemiec

Praca w wielu regionach kraju – mimo spadku bezrobocia – nadal jest dobrem nie tylko poszukiwanym, ale i luksusowym. I choćby nawet ktoś nie marzył o luksusach trudno zaprzeczyć, że za najniższą krajową trudno jest przeżyć, a jeszcze trudniej umrzeć i zostać pochowanym godnie. Dlatego wielu Polaków udaje się na emigrację, aby choć trochę polepszyć warunki bytowe swoje i swojej rodziny.

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków są Niemcy, od których dzieli nas przysłowiowa miedza. Zwłaszcza z województw na zachodzie Polski do granicy z Niemcami nie jest daleko. A jeśli ktoś tam ma rodzinę – to sprawa wydaje się być dodatkowo ułatwiona. Wszystko jest dobrze, gdy plany się spełniają i życie na emigracji toczy się pomyślnie. Ale co uczynić, jeśli tam zaskoczy kogoś śmierć i trzeba zatroszczyć się o transport zwłok z Niemiec?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na wszystkie czynności związane z pogrzebem lub kremacją jest tylko 96 godzin. Chyba, że rodzina zadecyduje, że ciało zmarłego będzie pochowane w innym kraju. Taką decyzję należy podjąć jak najszybciej. Inaczej ciało „przechwyci” niemiecki zakład pogrzebowy, co znacznie podniesie koszty.

Najlepiej znaleźć w Polsce zakład pogrzebowy, który zatroszczy się nie tylko o to, by zorganizować kompleksowo transport zwłok z Niemiec, ale i o pogrzeb w Polsce. A transport zwłok z Niemiec to nie tylko sama droga karawanem przez drogi Europy, ale i wszystkie formalności załatwiane po obu stronach granicy.

Można więc zadać sobie pytanie: ile kosztuje transport zwłok z Niemiec? Całościowo może on sięgnąć kwoty 5-6 tysięcy, co nie wyczerpuje kosztów pogrzebu. Czy taki wyjazd za chlebem wart jest aż takiego ryzyka, zwłaszcza gdy życie na obczyźnie nie wygenerowało takich zysków, na jakie liczyliśmy? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.